19-02-2014

Młodzi radomianie i radomianki postanowili wziąć miasto w swoje ręce i zaangażować społeczność lokalną w rozmowę o jego problemach i perspektywach. Co z tego wyszło? Świetny projekt!

 

Czy dialog i zmiana w mieście są możliwe bez politycznych przepychanek i niekończących się medialnych pyskówek? Inicjatorzy i inicjatorki młodzieżowego projektu „Porozmawiajmy o mieście” udowodnili, że tak!  Co więcej, udało im się pokazać, że różne grupy miejskich interesów są w stanie sprawnie ze sobą współpracować i dojść do wspólnych wniosków. 

 

Przy jednym stole

Projekt „Porozmawiajmy o mieście” rozpoczęła w listopadzie grupa młodych ludzi, którzy chcieli skonfrontować różne opinie na Radomia i jego potrzeb. -  Nasz projekt miał wyłonić problemy naszego miasta, widziane z perspektywy różnych grup społecznych, m.in. młodzieży, seniorów, władz miasta czy nauczycieli. – mówi Piotrek Krupa, jeden z organizatorów akcji. Jak jednak zebrać wszystkie grupy interesów w jednym miejscu? Rozwiązanie okazało się całkiem proste i … niezwykle przyjemne! - Chcieliśmy zrobić to na luzie, z kubkiem kawy w ręku, w młodzieżowej kawiarni, gdzie obok siebie rozmawiają seniorzy ze sportowcami, uczniowie z nauczycielami itp.- dodaje Mateusz Wojcieszak, koordynator projektu. Dzięki mini-grantowi otrzymanemu w konkursie „Wkrętak! Wkręć siebie i innych w działanie”, młodzi mogli wcielić w życie swój pomysł i zaadaptować przestrzeń kawiarni „Czytelnia kawy” na miejsce kreatywnej współpracy i szukania rozwiązań.

 

 

Radom naszych marzeń     

Pierwszym dużym działaniem w projekcie były warsztaty przyszłościowe, w trakcie których zaproszeni goście wspólnie pracowali nad zdiagnozowaniem najważniejszych problemów miasta. Frekwencja była naprawdę imponująca! Kawiarnia zapełniła się  zaangażowanymi mieszkańcami i mieszkankami z różnych środowisk i w różnym wieku. Połączenie tych grup było odważnym posunięciem, ale dzięki dobrej organizacji wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami - Praca w, na pierwszy rzut oka, ogromnie różniących się grupach to była dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem i jednocześnie dobrą nauką na przyszłość. Nauką, z której płynie wniosek, że gdy poświęcić tym grupom czas, posiedzieć z nimi w kawiarni, porozmawiać, to nagle wszystkie bariery (międzypokoleniowe, stosunku podrzędności) znikają, a problemy stają się zrozumiałe i uchwytne. Oczywiście pod względem organizacyjnym to dodatkowy czas na sprostanie potrzebom seniorów czy niecierpliwej młodzieży. - przyznaje Mateusz. Niewątpliwie warto jednak ten czas poświęcić, bo jak zgodnie przyznają Piotrek i Mateusz, przemieszanie się grup, punktów widzenia i doświadczeń przynosi bardzo dokładny i wielostronny obraz miasta.

Chcecie dowiedzieć się, jak przeprowadzić warsztaty przyszłościowe? Skorzystajcie z naszej instrukcji

 

 

Burza pomysłów

Spośród wielu problemów dotyczących różnych obszarów funkcjonowania miasta, uczestnicy i uczestniczki warsztatów wybrali cztery, którymi chcieli zająć się dokładniej w czasie drugiej części projektu – kawiarni obywatelskiej. Miesiąc po pierwszym spotkaniu, mieszkańcy i mieszkanki spotkali się ponownie, by porozmawiać o kwestii komunikacji miejskiej i podmiejskiej, ścieżkach biegowych i rowerowych, ofercie zajęć dla seniorów i młodzieży. Co dalej? Wnioski z rozmów zostały spisane i, jak zapewniają organizatorzy, zostaną wysłane do radomskich urzędów i instytucji, które są w stanie zrealizować postulaty radomian i radomianek. - Czuję ogromną radość, że w mieście jest perspektywa do rozmów i zmiany oraz wielki potencjał w młodych i starszych mieszkańcach. Jakoś napawa mnie to dumą z małej ojczyzny i przybliża obraz, w którym po studiach młodzi ludzie będą tutaj wracać, pracować na prawdziwy obywatelski Radom - mówi Mateusz.

 

Dobra energia nie opuszczała uczestników i uczestniczek spotkania ani na chwilę. Mamy nadzieję, że udzieli się i Wam. Dobra diagnoza i merytoryczna rozmowa o rozwiązaniach do pierwszy krok do zmiany. Radom pokazał, że wcale nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać!

 

 

Projekt „Porozmawiajmy o mieście” został dofinansowany w ramach konkursu mini-grantowego „Wkrętak! Wkręć siebie i innych w działanie” zorganizowanego przez portal Działasz.pl ze środków Fundacji Bre Banku. 

      

 

Paula Langnerowicz

fot. Maciej Kopycki

W kategorii: